WB_26_01_18 Voor zondag 18 januari 2026
Bruiloft in Kana Johannes 2:1-11
1Op de derde dag was er een bruiloft in Kana, in Galilea. De moeder van Jezus was er, 2en ook Jezus en zijn leerlingen waren op de bruiloft uitgenodigd. 3Toen de wijn bijna op was, zei de moeder van Jezus tegen hem: ‘Ze hebben geen wijn meer.’ 4‘Wat wilt u van me?’ zei Jezus. ‘Mijn tijd is nog niet gekomen.’ 5Daarop sprak zijn moeder de bedienden aan: ‘Doe maar wat hij jullie zegt, wat het ook is.’ 6Nu stonden daar voor het Joodse reinigingsritueel zes stenen watervaten, elk met een inhoud van twee à drie metrete. 7Jezus zei tegen de bedienden: ‘Vul de vaten met water.’ Ze vulden ze tot de rand. 8Toen zei hij: ‘Schep er nu wat uit, en breng dat naar de ceremoniemeester.’ Dat deden ze. 9En toen de ceremoniemeester het water dat wijn geworden was, proefde – hij wist niet waar die vandaan kwam, maar de bedienden die het water geschept hadden wisten het wel – riep hij de bruidegom 10en zei tegen hem: ‘Iedereen zet zijn gasten eerst de goede wijn voor en als ze dronken zijn de minder goede. Maar u hebt de beste wijn tot nu bewaard!’ 11Dit heeft Jezus in Kana, in Galilea, gedaan als eerste wonderteken; hij toonde zo zijn grootheid en zijn leerlingen geloofden in hem.
Kerngedachte: Het aanvullen van tekorten – alleen in Kana?
Johannes beschrijft hier het eerste wonder, dat Jezus verrichtte. Te Kana in Galilea vond een bruiloft plaats. Wie er trouwden wordt niet vermeld. Het zullen wel bekenden geweest zijn want Maria, de moeder van Jezus en Jezus met zijn leerlingen waren uitgenodigd. Zoals op veel bruiloftsfeesten, werd ook hier wijn geschonken. Tijdens het feest bleek, dat er een tekort aan wijn was. Maria merkte dit op en vroeg aan Jezus, in wiens goddelijke almacht zij geloofde, hulp te bieden. “Wat wilt u van Me?” zei Jezus. “Mijn tijd is nog niet gekomen”.
Maria heeft zich niet geërgerd aan deze uitspraak en terechtwijzing, maar zei in haar gelovig erkennen van de wijsheid en macht van Jezus tot de bedienden: “Doe maar wat Hij jullie zegt, wat het ook is”. Na enige tijd gaf Jezus aan de bedienden opdracht de zes stenen watervaten voor het Joodse reinigingsritueel met water te vullen, daar uit te scheppen en het de ceremoniemeester van het feest te laten proeven. Toen deze fijnproever vaststelde, dat het inderdaad wijn was en wel van veel betere kwaliteit dan de eerst geschonken wijn, zei hij tot de bruidegom: “Iedereen zet zijn gasten eerst de goede wijn voor en als ze dronken zijn de minder goede. Maar u hebt de beste wijn tot nu bewaard!”
Uit deze geschiedenis van de bruiloft in Kana kunnen we veel leren, namelijk:
dat we God om hulp mogen vragen wanneer we in nood zijn en ook als we ergens gebrek aan hebben;
dat we, zoals Maria, ons in het huis Gods door de werking van de Heilige Geest laten terechtwijzen en niet boos reageren wanneer onze menselijke meningen of opvattingen niet juist blijken te zijn;
dat we moeten leren geduldig de tijd af te wachten, die God bepaald heeft tot leniging van onze nood; dat we andere, door nood getroffen mensen moeten aanraden naar Jezus en zijn gezondenen te luisteren en te doen wat door hen gezegd wordt. Dan zal door de Heer steeds weer hulp geboden worden, die ver uitgaat boven alle bidden en verstand.
Wij weten uit ervaring dat veel mensen in tijden van welstand en weelde gemakkelijk afwijken van Gods wegen. Hun verlangen gaat uit naar de bedrieglijke vreugden van deze wereld, zonder er bij te bedenken, dat door zo’n levenswijze de vrede en zielerust verloren gaan. Ook tijden van ziekte en nood kunnen bewijzen van Gods liefde zijn. Het zijn vormingstijden voor onze innerlijke goddelijke toebereiding, die ons werkelijke eeuwigheids vreugde brengen.
Nog een belangrijk aspect uit deze geschiedenis is, dat Jezus uitgenodigd was. Daardoor kon hij de ontstane nood lenigen. Laten we daarom niet vergeten Jezus iedere dag, die ons geschonken wordt, uit te nodigen in ons persoonlijke leven. Dan kunnen we op zijn aanwezigheid bouwen, ons leven met Hem delen en daardoor het wonder van de verandering waarnemen en ondergaan.
Heer, dank U dat U onze uitnodiging heeft aangenomen!
J.T. den Haan
Bericht vervalt automatisch op woensdag 18 februari , 2026